ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΠΟΚ

Με ανατροπή ο Παναθλητικός Όμιλος Κωφών επικράτησε με 3-2 ενάντια στην ομάδα της Κωνσταντινούπολης σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο AEL FC ARENA και πανηγύρισε σε ελληνικό έδαφος τον τρίτο Τσάμπιονς Λιγκ Κωφών στην ιστορία του. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Εσφρέμ Σου, σκορ που πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ιστανμπούλ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Σερχάτ Μπασαράν και όλοι θεώρησαν πως το παιχνίδι είχε λήξει μιας και το 2-0 είναι ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο ΠΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Λουίτζι Τζίγκνα μείωσε σε 2-1 και η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοση της. Ο Ιμπραΐμ Αμέρ ήταν στη συνέχεια ο απόλυτος πρωταγωνιστής καθώς με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα για το 2-2 και ήταν ο σκόρερ που έδωσε τη νίκη με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 89′ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έγραψε το 3-2 με τον κόσμο να πανηγυρίζει στις κερκίδες           .

Αν και μέχρι το 60’ το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, στο τελευταίο ημίωρο η Ινσταμπούλ έδειξε ότι είχε μεγαλύτερα αποθέματα δυνάμεων από τον αντίπαλό της και πήρε τη νίκη εύκολα με το ευρύ 7-2.

Οι Άγγλοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Γουάιλντ, όμως οι Τούρκοι ισοφάρισαν στο 34’ με τον Μπασαράν και στο 44’ έκαναν την ανατροπή (2-1) με τον Κάγια.

Η απάντηση της Φούλαμ ήρθε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Φράνκλιν να ισοφαρίζει σε 2-2, αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ.

Ο Κάγια στο 61’ έγραψε το 3-2, στο 68’ με αυτογκόλ του Ρίκφορντ σε σέντρα του Σου το σκορ έγινε 4-2, ενώ στο 75’ και πάλι ο Κάγια πέτυχε το 5-2.

Ακολούθησαν τα γκολ των Μπασαράν στο 85’ και Χαρούν στο 88’ με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 7-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΙΝΣΤΑΜΠΟΥΛ: Μουσταφά, Γκιλντίζ (77’ Σουλού), Αυντενίζ, Καλίονσου, Καζάν, Σου, Κάγια (81’ Χαρούν), Αλκάν, Ασούται (58’ Μπουλούτ), Μπασαράν, Γιουνούζ.
ΦΟΥΛΑΜ: Μπόιλε, Στόκτον (68’ Κόλαρντ), Τόμσον (28’ λ.τ. Φράνκλιν), Ράικφορντ, Κέγουορντ, Έβανς, Γουάιλντ, Ρούνεϊ, Καμπς, Σουίφτ, Γκρέγκορι.

Istanbul Sessizler SK-Fulham DFC : 7-2 | SemiFinal | DCL | Lar…

Η İstanbul Sessizler Spor Kulübü ήταν η νικήτρια του 1ου ημιτελικού. Η ομάδα της Τουρκίας επικράτησε με το εντυπωσιακό 7-2 της Fulham παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό. ⚽️🏆⚽️ #DCL #Larissa2017🏟️ Saturday 6 May | Time 15:30 | POK Athens – Istanbul Sessizler | AEL FC ARENA

Δημοσιεύτηκε από ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΩΦΩΝ – POK ATHENS 97 – στις Παρασκευή, 5 Μαΐου 2017

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε νωρίς στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Μοχάμεντ. Το 1-0 διατηρήθηκε στο πρώτο 45λεπτο χωρίς να σημειωθεί κάτι αξιοσημείωτο. Η Ουέλβα πίεσε με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου για την ισοφάριση και τα κατάφερε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες στο 58′

Ο ΠΟΚ ανέβασε ρυθμούς συνέχισε να αναπτύσσει επιθετικές πρωτοβουλίες πετυχαίνοντας το γκολ που του έδωσε την πρόκριση με τον Βάλλα στο 73′. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την ελληνική ομάδα να πανηγυρίζει την πρόκριση στο μεγάλο τελικό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΟΚ Αθήνας: Ασημόνης, Καράμπελας, Αμέρ, Γκρίπο, Πρίφτης, Καναβογιάννης (85’ Μπάμε), Μοχάμεντ, Βάλλας, Δημόπουλος (46’ Τζίγκνα), Δημάκος (60’ Φεϊζάλ), Διονυσάτος.

ΟΥΕΛΒΑ: Σανγκουίνιο, Σαντάια Βέγκα, Μοράνο Χ., Ροντρίγκεζ, Χερνάντεζ, Βαν Άσε, Μπεκέρο (77’ Κορντέρο), Εγκάνα Ρόχας, Χιμένεθ, Μοράνο Β., Ουσάμα (74’ Μαρτίνεθ).

POK-Huelva : 2-1 | SemiFinal | DCL | Larissa2017

POK Athens – CDS Huelva : 2-1 #SemiFinal #DCL #Larissa2017Σας περιμένουμε αύριο στο μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί στο AEL FC ARENA στις 15:30 ⚽️🏆⚽️🎥 Watch the goals of the game ⚽️

Το Σάββατο 6 Μαΐου η τελετή λήξης του 10ου Champions League Κωφών με το πάρτυ που θα πραγματοποιηθεί στο ΜΥΛΟΣ 1927 -Mylos 1927. Στην εκδήλωση θα απονεμηθούν και τα ειδικά βραβεία της διοργάνωσης. Σας περιμένουμε! 🎈🎉🏆🎈

Countdown for the closing party of 10th #DCL. Tournament awards will be held in the ceremony. See you there! 🎈👔👗👞